تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد

  نویسنده کتاب مطرح کرد
  «شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد» حاوی نگاه نکته‌بين به بخشي از اجتماع
  فرهنگي و هنري  16:2:27

  1395/06/07

  نویسنده کتاب شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد با بیان اینکه توجه به اولين‌هاي شهر مشهد، نگاه نکته‌بين به بخشي از اجتماع است، خاطرنشان کرد: این نگاه با ايجاد موسسات و يا کارهاي زيربنايي و جديد نقش موثري در ابعاد مدني اجتماع داشته‌اند.
   غلامرضا آذری خاکستر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خراسان، با بیان اینکه ازاين‌رو شناخت و معرفي اين گروه و يا اين موسسات و ديگر مواردي که در موضوع اولين‌ها قابل بررسي است، مي‌تواند گوشه‌اي از تاريخ اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و صنعتي مشهد را نمايان سازد، اظهار کرد: پژوهش در موضوع اولين‌هاي شهر مشهد مي‌تواند گامي مهم در جهت شناساندن هويت شهر مذهبي مشهد باشد. براي مردم مهم است بدانند اولين‌هاي شهر مشهد چه کساني هستند و چگونه شکل گرفته‌اند. مساله‌اي که در ارتباط با اول و اولين وجود دارد، تفاوت اين دو مفهوم است. در واقع اين پژوهش درصدد معرفي نفرات اول نيست، بلکه به معرفي اولين‌ها مي‌پردازد.
   وی ادامه داد: اولين‌ها هميشه اولين مي‌مانند ولي اول بودن مقطعي و زودگذر است. اين تفاوت‌ها موجب شده است تا پيرامون اولين‌ها کتاب‌ها و تحقيقات مستقلي انجام شود.
   آذری خاکستر تاکید کرد: اولين‌هاي هر شهر تاثيراتي در ساختار مدني آن جامعه هم دارند. به ‌طوري‌ که اين تاثيرات برخي مواقع موجب تحولي عظيم شده است. در هر جامعه‌اي نخبگان نقش موثري در تغيير و تحولات دارند و گاهي اين نخبگان جزو اولين‌ها محسوب مي‌شوند. 
   نویسنده کتاب شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد اضافه کرد: به ‌هر حال وقتي صحبت از اولين‌ها مي‌شود، بيشتر جنبه‌هاي ارزشي اين موضوع مد نظر است و هميشه «اول بودن» يا مساله اولين، نوعي رقابت مثبت را در ذهن تداعي مي‌کند.
   وی با اشاره به تفاوت‌ دیدگاه‌ها در مورد مفهوم اول بودن، عنوان کرد: نگاه جوامع به اولين‌ها متفاوت است. بعضي مواقع اولين‌ها مشکلاتي داشته‌اند و مسایل فراواني را تحمل ‌کرده‌اند؛ به ‌ويژه اگر اين اولين بودن در زمينه تکنولوژي يا صنعت باشد، اين مساله بيشتر قابل تامل و بررسي است.
   نویسنده کتاب شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد با اشاره به نگارش این کتاب و موضوعات برجسته آن گفت: کتاب شناسايي و معرفي اولين‌هاي شهر مشهد درصدد است تا به شناسايي شماري از رويدادها و اشخاصي که نقشي در مسائل و تحولات جديد داشته‌اند، بپردازد. 
   آذر خاکستر افزود: با توجه به اينکه تقريبا تحولات صورت گرفته در جامعه مشهد از اواخر دوره قاجار بوده است، بنابراين محدوده زماني کتاب بيشتر از اواخر دوره قاجار تا پيش از سال 1357 را دربر مي‌گيرد. البته موارد متعددي نيز پيش و پس از محدوده زماني ياد شده مورد بررسي قرار گرفته‌اند. 
   وی با بیان اینکه بايد اذعان کرد اين کتاب فقط بخشي از اولين‌هاي شهر مشهد را شامل مي‌شود، اظهار کرد: بسياري از موضوعات وجود دارد که فرصت معرفي آن‌ها در اين کتاب مهيا نشد. همچنين بيشتر تلاش شده تا به مسائل فرهنگي پرداخته شود زيرا تمام تحولات، در بستر مسائل علمي و فرهنگي نضج مي‌گيرند.
   این نویسنده مشهدی بیان کرد: مطالب کتاب در 15 فصل تدوين و نگارش شده است. در فصل اول به مسائل آموزشي و فرهنگي در محورهايي چون تاسيس اولين مدارس پرداخته شده است. فصل دوم کتاب اختصاص به اولين‌هاي دانشگاه و در فصل سوم در زمينه اولين‌هاي مطبوعات مشهد مطالبي نوشته شده است. 
   آذری خاکستر ادامه داد: اولين‌هاي راديو، سينما، پزشکي، دولت‌هاي بيگانه، امور ورزشي و انقلاب اسلامي مطالب بخش‌هاي چهارم تا دهم تشکيل مي‌دهند. همچنين عملکرد شهرداري در زمينه اولين‌ها، حرم مطهر، امکانات شهري، و صنعت ديگر فصول کتاب تشکيل مي‌دهند. در فصل پانزدهم تعدادي از اولين‌هاي شهر مشهد در موضوعات متنوع تنظيم و نگارش شده است. 
   نویسنده کتاب شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد تاکید کرد: در واقع کتاب شناسايي و معرفي اولين‌هاي شهر مشهد تلاشي اندک در جهت تقدير ازنخستين کساني است که در راه مدنيت و توسعه شهر مشهد قدم‌هايي برداشته‌اند.
   کتاب شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد توسط انتشارات مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در تیراژ 1000 نسخه در 365 صفحه مصور و با قیمت 25 هزار تومان در شهریور ماه 1395 منتشر شد.
  http://khorasan.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=98645

  این مطلب تا کنون 117 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مشهد ,کتاب ,اولين‌هاي ,اولين‌ها ,معرفی ,اولین‌های ,معرفی اولین‌های ,کتاب شناسایی ,بیان اینکه , نویسنده کتاب ,دوره قاجار ,
  شناسایی و معرفی اولین‌های شهر مشهد

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com