جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

تاریخ شفاهی زنان قابله

  تاریخ شفاهی زنان قابله

  دکتر افسانه نجم‌آبادی پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد در روز شنبه 24 خرداد 1393 از بخش‌های مختلف مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی بازدید کرد، وی در همین روز کارگاهی با عنوان خاطره نویسی و تاریخ شفاهی با محوریت خاطرات شازده حمام از دکتر پاپلی یزدی برگزار کرد. دکتر نجم‌آبادی در گفتگویی با روزنامه اعتماد گفت:

  سه مقوله اصلی که در تاریخ‌نگاری با آن سروکار داریم نوشتنی‌ها، شنیدنی‌ها و دیدنی‌ها هستند. اما برخی تنها به مکتوبات وابسته‌اند. چنان که گویی انسان‌ها در گذشته فقط می‌نوشته‌اند. ما به دليل اينكه بسیاری از دانش‌‌ها به صورت مكتوب در نيامده است و با نقل سینه به سینه به ما رسیده قبول نمی کنیم و با شك و ترديد به آن مي‌نگريم.  به‌طور مثال قابلگي يكي از حرفه‌هايي بود كه معمولا از مادر به دختر آموخته مي‌شد، يعني تا زماني كه دانشسراي عالي، رشته مامايي را تاسيس كرد، كسي اين مهارت را در جايي آموزش نمي‌داد و تنها از طريق تجربه اين دانش ‌آموخته مي‌شد. الان اگر بخواهيم تاريخ قابلگي تا پيش از تبديل آن به يك رشته دانشگاهي را بنويسيم، تنها راه اين است كه پاي صحبت زناني بنشينيم كه خودشان و مادرشان و مادربزرگ‌هاي‌شان قابله بودند و نسل اندر نسل اين مهارت منتقل شده است.

  اتفاقا در يكي از سفرهاي تحقيقي متوجه تاريخ شفاهي بسيار منظم و سازماندهي‌شده‌اي در مركز اسناد آستان قدس رضوي شده‌ايم. البته ممكن است در جاهاي ديگر نيز در ايران چنين كرده باشند. اما يكي از موضوعاتي كه در مجموعه تاريخ شفاهي آستان قدس به آن توجه شده، مساله زنان قابله است.

  روزنامه اعتماد چهارشنبه 12 خرداد 95 شماره 3541 ص 10، نخبه‌گرايي و دولت‌مداري آفت تاريخ‌نگاري است، محسن آزموده.


  این مطلب تا کنون 63 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 6 مرداد 1395
  منبع
  برچسب ها : قابله ,آستان ,تاريخ ,دکتر ,تاریخ ,زنان ,تاریخ شفاهی ,زنان قابله ,تاريخ شفاهي ,روزنامه اعتماد ,شفاهی زنان ,
  تاریخ شفاهی زنان قابله

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 3 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر